Menü Kapat

Soru-Cevap

Mezar Yapım Soruları

 

Hangi Mezarlıklarda Çalışıyorsunuz ?

Güven İş Mermer olarak İstanbul'un tüm mezarlıklarında mezarlıklar müdürlüğünün verdiği izin ile çalışma iznimiz bulunmaktadır. 

Mezar Yapısı Kaç Gün Sürer ?

Mezarlıklar müdürlüğünün bize verdiği inşaat süresi 30 gündür. Bizim mezarı müşteriye teslim süremiz genel ortalaması 7-10 gün süre zarfında değişir. Bu süre mezarın durumu (eski mezarın kırılması gibi durumlar) veya lahit yapılması gibi durumlarda süre uzaya bilir.

Mezar Yapımı Demir Kullanımı 

Bütün mezar yapılarımızda 6 mm hasır demir kullanılmaktadır.

Mezar Mermer Çeşitleri

İstanbul mezarlıkların da genelde mezarların %80 den fazlasında Marmara mermer kullanılmakta Marmara mermer genel kullanımda sıkıntısız olsa da granit mermer çeşitlerine göre daha az dayanıklıdır. Bunun yanında Marmara mermerin granite oranla fiyatı ve işlemesi çok daha uygundur.

Mermer mezarlar da kullanılan ölçüler

Mermer mezarlarda piyasada kullanılan malzemeler çok değişkendir. Aynı model olan mezarlarda fiyat farkı bazen iki katına kadar çıkar. Bu gibi durumlarda mağdur olmamak için fiyat alırken mezarda kullanılacak mermer ölçülerini  ve kullanılacak diğer mermerleri öğrenmekte  fayda var.  Örnek vermek gerekirse Standart kaplama mermer modelinde suluk , köşebent , küpeşte kalınlığı, Baş taşı kalınlığı koltuk var mı ? gibi soruları sorup ona göre karşılaştırma yapmak size en uygun fiyata götürür.

Mezar Yapılarında Baş Taşı 

Mezarın en önemli kısımlarından olan baş taşları için de mezarlıklar müdürlüğünün belirledi yükseklik ve genişlik ölçüleri vardır. Kalınlık olarak ise 4cm-6cm-8cm-10cm lik mermerler den baş taşı yapıla bilir. Yazı fondu istenildiği gibi seçile bilir. Mermere dilediğiniz gibi oyma veya kabartma yazı yazılabilir. Dilerseniz baş taşına porselen resim yapılır. 

Mezarınızı 5 Yıl İçinde Yaptırmak Zorundasınız

Mezarlıklar müdürlüğü definden sonra 5 yıl için de mezarın etrafını çevirmediğiniz taktirde mezar yeri kullanma hakkınız kaybolur. Bu gibi durumlardan dolayı mağdur olan çok vatandaş vardır. Bunun için dikkatli olmalı ve mutlaka defin tarihinden sonra mezarınızı  yaptırmaya özen göstermelisiniz. 

 

Mezar-Fiyatları

Tek Kişilik Marmara Kaplama Mezar

 12.000

Mezar Fiyatları

Tek Kişilik Kitaplı Mermer Mozaik Mezar

 8.000

Kitap Şeklinde Mezar Taşı

 2.000

Mezar Yapımı Ruhsat İşleri

 

Mezar Ruhsatı Nasıl alınır ? 

Mezar ruhsatı almak için öncelikle bizimle iletişime geçip mezar model ve fiyat  konusunda anlaştıktan sonra bizim size verdiğimiz sözleşme ile mezarınızın bulunduğu mezarlık hangi bölge müdürlüğüne bağlı ise oraya gidip , tek kişilik mezarlar için 80 TL ruhsat bedeli yatırmanız gerekmektedir. Bunun dışında lahit yaptırmak istiyorsanız 80+110 TL yatırmanız gerekmektedir.

Mezar Ölçüleri Nedir ?

İstanbul büyük şehir belediyesi mezarlıklar müdürlüğünün belirlediği ölçü ; 220 cm Uzunluk 120 cm Genişlik 50  Yükseklik Bunun dışında ki ölçü yaptırmak istiyorsanız müdürlükten ruhsat harici özel bir izin almak gerekir.

Yeni Defin Sonrası Mezar Ne Zaman Yapılır ?

Yeni defin sonrası özel durumlar harici (Mezarınız yüksek bayır yerlerde veya her hangi bir neden ile mezarın kayma ihtimali olan yerlerde ruhsat hemen alına bilir) mezar yapım ruhsatı almak için 90+1 gün beklemek gerekir. Yeni gömülen cenaze üstüne bir kat lahit yaptırılmak istenirse (yeni cenaze üstüne bir kat boş yer yapılır) 365+1 gün beklemek gerekir.

Baş Taşı Takma İzni Nasıl Alınır ?

Yeni veya eski mezarlarda baş taşı takmak için belli bir süre beklemek gerekmiyor. Bu gibi durumlarda mezarınızın bulunduğu mezarlıklar müdürlüğüne gidip baş taşı taktırmak istediğinizi söyleyince size bir baş taşı montaj izni verilir. Bu izni bize getirmeniz durumunda baş taşı montajı gerçekleştirilir.

Mezar Yapım Ruhsat Süresi Nedir ?

Mezar ruhsatı alındığı gün  itibari ile mezar yapımını üstelenen firmaya 30 gün süre verilir. Bu süre de kandil, bayram ve resmi tatiller de  mezarlıkta çalışma yasaktır. Bu gibi durumlar göz önüne alınıp ruhsat öyle çıkarılmalıdır. 

 

 

 

Lahit Mezarlar

 

Lahit (Katlı) Mezar Nedir ? 

Mezarlarınızı daha verimli kullanmak için yapılan bir kat türüdür. Tek kişilik mezarınızı iki kişilik gibi kullanmanızı sağlar. Toprak zeminden 120 cm derinliğe inilir ve her 60 cm de bir beton kapak eklenir. Toplam iki katta 10 beton kapak ile katlar kapatılır. Kapak bitimini üzerine 50 cm de toprak atılır. Daha detaylı fotoğraflı anlatım için hizmetler bölümüne baka bilirsiniz. 

Lahit Mezarlara Defin işlemleri

Katlı mezarlar da aynı anda iki cenazeyi birden aynı mezara defin edile bilir. Bunun dışında her kata 5 sene de bir yeni bir cenaze gömüle bilir. 

Hali Hazırda Yapılı Mezara Kat Olur Mu ?

En son defin tarihinden 5 sene geçtiyse tek kişilik bir yere 2 kat yapılabilir. Defin tarihinden 1 sene sonra ise tek kat lahit yapıla bilir. 

 

 

Mezar-Fiyatları-Modelleri

İkİ Kişilik Marmara Mermer Kaplama Mezarı

 20.000

Mezar-Fiyatları-Modelleri

İki Kişilik Marmara Mermer Mezar

 13.000

Mezar Yenileme 

 

Mezar Yenileme İşlemi Nedir ?

Mezarlar hava ve doğa şartları nedeni ile zamanla yıpranır. Bu gibi durumlarda mezar yenileme işlemleri ile mezarınız ilk günkü temizliğine ulaşır. Mezarların mermerlerini beyazlatıyoruz. Silinmiş boyları yeniden boyuyor ve onarılması gereken parçaları onarıyoruz. Zamanla mezarlarda ki tahtanın çürümesi nedeni ile çöken toprağı tamamlıyoruz. Çiçeklendirme ve peyzaj çalışmalarını yapıyoruz.

 

Ruhsat Veya İzin Gerekli Mi ?

Yenileme işlemlerine ruhsat veya izin gerekmez.

 

Mezar Yenileme Ücretleri Nedir ?

Mezar yenileme ücretleri tek kişilik mezarlar için 250TL den 700TL ye kadar çıka bilir. Bunda mezarın durumu seçilen çiçek mezarın mermer durumu gibi ne kadar toprak gerektiği gibi durumlar etkin rol oynar.

 

Mezar Yenileme Hangi Bölgede Yapılıyor ?

İstanbul'un her bölgesinde mezar yenileme işlemlerini yapıyoruz.

 

Fiyat  Nasıl alırım ? 

Fiyat almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bunu dışında Whatsapp dan veya E-mail yoluyla mezarınızın fotoğrafını atarsanız size en uygun fiyat tekliflini suna biliriz. 

Baş-Taşı-Modelleri

Tek Kişilik Mezar Baş Taşı 70cm*70cm*6cm

 3.000

Mezar-Fiyatları-Modelleri

İki Kişilik Mezar Marmara Kaplama

 16.000

2 Comments

  1. YÜCEL YILDIRIM

    Selam ALEYKUM
    babam rahmetli olalı 20 gün oldu.
    Babamı naaşını nenemin üzerine defin ettik mezar hazır durumda fakat biz yeniden yaptırmak istiyoruz bunun süresi varmıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir